شورشی‌ها کجا هستند؟

شورشی‌ها کجا هستند؟

شورشی ها کجا هستند؟
در زمان های قدیم، شورشی هایی بودند که اغلب با دارو دسته فداییشان در حال جنگ با حکومت مرکزی بودند و حکومت هم همیشه در حال برنامه ریزی برای سرکوب آن ها بود
آن ها اغلب قلعه های داشتند و یک بخش از سرزمین را تصرف می کردند و آنجا را قلمرو خود اعلام می کردند.
تجهیزات فراوان، نیروهای محافظ و استراتژیست های نظامی و همچنین ساختارهای اقتصادی و باج گیری محلی، همه را در اختیار داشتند تا از اکوسیستم خود محافظت کنند و آن را رشد دهند.
هرازگاهی هم یکی از این شورشی ها موفق می شد حکومت مرکزی را نابود کند و خودش حکومت را در دست بگیرد.
جالب اینجاست که شورشی های دیگر، که تا دیروز حکومت مرکزی دشمن مشترکشان بود، اگر در حکومت جدید، منافعی به دست نمی آوردند، دوباره بر علیه حکومت جدید اعلام جنگ می کردند.
تا همین 200 سال پیش، روال دنیا همین بود تا اینکه یک اتفاق بسیار مهم افتاد.

در این مقاله میخواهم به این سوال پاسخ دهم که شورشی ها چرا شورش می کردند و الان دقیقا کجا هستند.
آیا آدم ها دیگر جاه طلب و جنگجو نیستند یا اتفاق دیگری افتاده؟
واقعیت اینجاست که نه تنها شورشی ها کم یا ریشه کن نشده اند، بلکه تعدادشان بیشتر شده و به تصرفاتشان هم اضافه شده است.
با این تفاوت که دیگر حکومت های مرکزی، از وجود آن ها ناراحت نیستند و حتی می توان گفت از آن ها به عنوان بازوی بقای خود استفاده می کنند
بله درست است. آن ها در این روزها، در حال تاسیس شرکت های فن آور و انجام فعالیت های اقتصادی هستند.
در واقع ماجرا از آن جایی تغییر کرد که علم مدرن اقتصاد به عنوان ابزار توسط دولت ها به کار گرفته شد و بازار آزاد به عنوان بنیان جدید کسب و کار به وجود آمد.
حالا شورشی هایی که زمان قدیم تنها چشمه خروشان پول و امنیت را در جنگ با حکومت و تصاحب حکومت می دانستند، در حال تاسیس قلعه های خود و شراکت با حکومت جهت کسب درامد هستند.
شاید اگر بازار آزاد و اقتصاد نوین نبود، بیل گیتس در نبرد با حکومت مرکزی ایالات متحده کشته شده بود و استیوجابز در حال حاضر رییس جمهور آنجا بود.
یا مثلا مالک هولدینگ گلرنگ، غرب تهران را تصرف کرده بود و قلعه ای محکم ساخته بود و لشگریانش در حال محافظت از حوزه استحفاظی گلرنگیان بودند.

اما حالا گلرنگ یک کارآفرین بزرگ است. متخصصان جنگ تجاری، استراتژِیست ها و تکنولوژِیست ها را به کار می گیرد تا امپراطوری مالی خود را توسعه دهد و جالب تر اینکه دولت از این موضوع خوشحال است چرا که مالیات بیشتری را دخل میکند و همچنین بخشی از بار اشتغال زایی را گلرنگ برایش بر می دارد.
تمام هولدینگ های بزرگ در هرجای ایران که می خواهند باشند، تمام ساختارهای حکومتی شورشیان را دارند. برای نابودی رقبایشان، تصرف سهم بیشتری از بازار و برای داشتن کارمندان وفادارتر شبانه روز تمام تلاششان را می کنند.

 

شهاب طباطبایی

بنیان گذار هلدینگ دانش بنیان رایانمهر

Write a Message

Your email address will not be published.

Related Posts

اولین پست

اولین پست

رایانمهر، فضایی ایجاده کرده برای کار کردن کسانی که لجباز هستند. کسانی که فکر می…Read more

Enter your keyword