روز برنامه نویس یعنی روز چه کسانی؟

روز برنامه نویس یعنی روز چه کسانی؟

روز برنامه نویس یعنی روز چه کسانی؟

برنامه نویسِ این روزها قرار نیست یک نرم افزار بنویسد و تحویل دهد و برود دنبال کارش. مانند بیست سال پیش که اجرا می کردی، یک پردازشی را انجام میداد و می بستی.
نرم افزارهای امروزی، موجودات زنده ای هستند که ساعت کارکردنشان در شبانه روز بیشتر از ساعت بیداری ادمین شان است. ۲۴ ساعته کار می کنند.
مانند یک انسان زنده و حتی چندین انسان زنده.
بنابراین باید دقیق تر و بهتر نوشته شده اند. اما نگهداری از این نرم افزارها خودش پروژه دیگریست، بعضا سازندگانشان همراه با خود نرم افزار نفس می کشند و مانند یک پزشک اورژانس همیشه آنکال هستند.


واقعا قلب تپنده تمام بیزینس های نوین، نرم افزار های غول پیکر هستند که با کار شبانه روزی تیم های تحلیل و برنامه نویسی به وجود آمده اند.
به طور مثال در هلدینگ رایانمهر، نرم افزارهایی هستن که به ازای هر دقیقه که کار نکنند، ۲۰۰۰ نفر مشتری از دست می روند. یعنی اگر فقط یک ربع کار نکنند ثروتی عظیمی از کف سازمان می رود.
برای همین برنامه نویس های ما ساعت ۳ صبح می آیند شرکت و پابلیش می کنند تا در کمترین ترافیک، دان تایم بگیرند.

اگر به یک برنامه نویس، کار کردن در یک شرکت بسیار پیچیده پیشنهاد شود که پر از مساله های سخت و جاندار است، احتمالا آنجا را به یک شرکت ساده با حقوق بالاتر ترجیح میدهد چونکه آن مغز گرسنه، به حل مساله های سخت و یادگیری بیشتر اعتیاد دارد.
اولین شغل من برنامه نویس بوده و به تمام برنامه نویس های ایرانی مخصوصا برنامه نویس های رایانمهری افتخار می کنم که مسئولیت پذیریشان در حد و یا بیشتر از پزشکان است.
یک پزشک اگر دیر برسد یا به بیمار درست رسیدگی نکند، جان یک نفر در خطر میفتد. اما یک برنامه نویس اگر درست رفتار نکند جان و مال میلیون ها نفر ممکن است از دست برود. پروژه های شکست خورده ای مانند بویینگ مکس نشان می دهد این روزها چقدر برنامه نویسی از پزشکی مهم تر است.
به سلامتی برنامه نویس هایی که برای خروجی کارهای خود دلسوز و نگران هستند.


و به سلامتی همه کسانی که غایت خواسته هرروزشان، هول دادن کاروان بشریت به جلو با نوشتن کدهای جاندارتر است.

شهاب طباطبایی
بنیان گذار هلدینگ دانش بنیان رایانمهر

Write a Message

Your email address will not be published.

Related Posts

اولین پست

اولین پست

رایانمهر، فضایی ایجاده کرده برای کار کردن کسانی که لجباز هستند. کسانی که فکر می…Read more

Enter your keyword