جامعه ایرانی؛ تهی تر از همیشه

جامعه ایرانی؛ تهی تر از همیشه

حتما شما عزیزان هم از رفتار های عجیب جامعه خودمان در این روزها در حال تعجب هستید.
رفتارهایی که حاصل یک سری فوبی های جمعی، کلاه برداری های جمعی و عادت های ترسناک هستند.
صف های طولانی بی فایده پمپ بنزین این روزها، صف های مختلف همه کالاهای بی فایده در حال گران شدن، تبدیل ارز به یک سرمایه گذاری…
اینها نشان گر یک پدیده عجیب قابل پیش بینی هستند.
یک جامعه از جان ترسیده غیر متفکر.


اما این سوال پیش می آید که آیا زمان جنگ دهه 60 که بحران ها خیلی سخت تر بودند، مردم چنین کردند؟ یا در تحریم ها و فشارهای قبلی؟
این اتفاقات در این ابعاد و پیچیدگی کاملا پدیده جدیدی هستند و ریشه اصلی آن ها در مهاجرت مغزها و ژن های واقعا مرغوب می باشند.
تصور کنید در حدود ۷ میلیون ایرانی از ایران مهاجرت کرده و در حال رقابت جهت موفقیت در سازمان ها و شرکت های معروف خارجی هستند.
یعنی حدود ۹ درصد جامعه ما رفته اند!
نقش این ۹ درصد، قبل از هرفایده دیگر، بالانس کردن جامعه کوچک اطرافشان و جلوگیری از اقدامات دسته جمعی اشتباه خانمان برانداز بوده است.
یعنی تصور کنید همین چند سال پیش، یک نفر انسان اهل مطالعه، در یک مهمانی خانوادگی ۱۵ نفری با استدلال محکم به خانواده ثابت می کرد سرمایه گذاری در ارز، آتشیست که دودش به چشم همه می رود من جمله سرمایه گذار…
الان چه شده؟
آن جمع دیگر ۱۵ نفری نیست. ۱۴ نفریست. آن ۱۴ نفر همدیگر را تشویق به خریدن پراید اضافی و انبار کردن آن می کنند.


فکر کنید جامعه ایران اگر ۱۵ درصد نخبه داشت. الان ۶ درصد دارد. این ۶ درصد هم اکثرا در مقابل این جمعیت عظیم دیگر، منفعل و ساکت شده اند.
نتیجه اش می شود یک بدن کم مغز و کم صبر. میخواهند یک شبه پول دار شوند. دیگر کسی نیست که بگوید پنیر مفتی فقط در تله موش یافت می شود!
این ناقص العضو شدن، جامعه را به یک موجود خودویرانگر تبدیل کرده که هر لحظه بخشی از خودش را می کند و به سطل زباله می اندازد.
شاید هنوز دیر نشده باشد. همین نوابغ و فرهیختگان باقیمانده از لاک انفعال در بیایند و جوامع کوچک اطرافشان را کمی آگاه تر بنمایند.
و ایکاش…. از آن ایکاش ها که نگفتنش فقط یک آه می شود.

 

شهاب طباطبایی

بنیان گذار هلدینگ دانش بنیان رایانمهر

Comments (2)

 1. Farshad Hadipour May 6, 2019

  شهاب جان توجه ات به این نکته عالی بود اما واقعا اثر این 9% که همه شون رو هم نحبه در نظر گرفتی تنها اثر بازدارنده توی مراحل قبلی بود
  به نظرم اثر بی اعتمادی توی حامعه و همدلی و همسویی به خاطر فرتوت شدن فرهنگ جامعه اصلی ترین دلیلشه
  منظورم اینه که وقتی تو توی زندگی، کار و جامعه هر روز داری نسبت به همه چی بی اعتماد میشی مثلا توی محیط کاری به ابقا، توی بازار به قیمت، توی بانک به نرخ سود، توی تاکسی به نرخ پرت راننده و …. مسلما با اولین خبر چه درست چه نادرست و بی پایه سعی میکنی گلیم خودتو و یا بهتر بگم وضعیت خودتو بتونی حفظ کنی
  این اثر مثلا سره کار با پیشنهاد 500 تومن حقوق بیشتر کلی از نیروهامون میرن دیگه بحث اهمیت دادن به سازمان، همکار، رفیق و حتی خانواده هم به خاطر این عوامل کم رنگ و حتی نابود شده.

  شاد باشی و موفق مثل همیشه

  1. Shahab Tabatabaee May 6, 2019

   خیلی نکات مهم و درستی بود. مرسی رفیق

Write a Message

Your email address will not be published.

Related Posts

اولین پست

اولین پست

رایانمهر، فضایی ایجاده کرده برای کار کردن کسانی که لجباز هستند. کسانی که فکر می…Read more

Enter your keyword